Biznes i prawo Dom i ogród

Pompy ciepła – alternatywne źródło ciepła?

ogrzewanie pompą ciepła

Osoby, które są na etapie projektu budowlanego domu, najczęściej już na tym etapie muszą odpowiedzieć sobie na wiele ważnych pytań. Jednym z nich jest rodzaj systemu grzewczego, które zapewni w domu odpowiednią temperaturę. Jest to szczególnie ważne w okresach chłodniejszych, szczególnie, kiedy temperatura za oknem zbliża się do zera, a nawet spada poniżej tej wartości. 

Standardowe systemy grzewcze zasilane są najczęściej gazem lub paliwem stałym, takim jak drewno, węgiel, czy ekogroszek. W każdym z tych systemów cechą charakterystyczną jest proces spalania paliwa. Oznacza to, iż wytworzenie energii cieplnej w domu wymaga wykorzystania procesu spalania. Okazuje się jednak, iż często temperatura w trakcie spalania musi być o wiele wyższa, niż ta, którą ktoś chce osiągnąć w środku domu. To natomiast oznacza, iż marnuje się ogromny potencjał energetyczny. Dodatkowo trzeba dysponować miejscem na składowanie paliwa. Proces spalania wiąże się także z dymem, często również popiołem oraz sadzą. Okazuje się jednak, iż tych problemów można uniknąć. Wszystko poprzez pompy ciepła.

Czym jest pompa ciepła?

W obecnych czasach temat pomp ciepła pojawia się coraz częściej. W dużej mierze dlatego, iż technologia ta skupia się wokół inteligentnego domu. Pionierzy w tej branży, o bogatym doświadczeniu, wskazują, że rozwiązanie to, w realny sposób pozwala na stworzenie praktyczne samowystarczalnego domu? Co to oznacza? Odpowiedzi można znaleźć między innymi na stronie https://elektro-sanit.pl/.

W dużej mierze zmiany klimatyczne, jak też świadomość tego, iż nieodnawialne źródła energii, które bazują na surowcach naturalnych wpłynęły na pracę nad alternatywnymi, naturalnymi źródłami energii. Należy do nich chociażby instalacja fotowoltaiczna. Ta dostarcza energię elektryczną do domu, jak też innego rodzaju obiektów.

Jednak bardzo ważna jest także energia cieplna. A tą można uzyskać także bazujących na naturalnych, acz odnawialnych zasobach matki ziemi. Chodzi tutaj o pozyskiwanie energii cieplnej z wody, gruntu, czy powietrza. Pompa ciepła to rozwiązanie rewolucyjne, które bardzo niskim kosztem pozwala na uzyskanie odpowiedniej temperatury w domu. Co więcej, jeśli zostanie zamontowana w odpowiedni sposób, w okresach ciepłych może także chłodzić wnętrze.

Na czym polega montaż pompy ciepła?

Montaż pomp ciepła wymaga odpowiedniej wiedzy technicznej, ale również umiejętności. Dlatego pracę tego typu warto zlecić profesjonalistom. W dużej mierze dlatego, iż pompy ciepła składają się z dwóch, głównych elementów: źródła dolnego oraz źródła górnego. Źródłem dolnym jest najczęściej kolektor poziomy lub pionowy lub pompa powietrza. Źródło górne stanowią natomiast podłogówka lub klimakonwentor. 

Przede wszystkim, w zależności od rodzaju kolektora, niezbędne jest dodatkowe przygotowanie działki. Wszystko dlatego, iż pompy ciepła gruntowe znajdują się pod jej powierzchnią. To stamtąd pobierają energię cieplną, którą następnie przekazują do systemu grzewczego. Jedyna sytuacja, w której pompy korzystają z energii elektrycznej to moment, w którym energia cieplna jest transportowana. Nie potrzeba natomiast energii elektrycznej do tego, by wytworzyć samą energię cieplną. A to redukuje w dużej mierze koszty związane z utrzymaniem systemu grzewczego. W połączeniu z panelami solarnymi, które mogą produkować energię elektryczną przez cały rok, zastosowanie alternatywnych źródeł energii pozwala na stworzenie bardzo ekonomicznego, ale też funkcjonalnego domu.